1ος Όμιλος: Λουξεμβούργο – Πορτογαλία 1-3: Το γύρισε και χαμογέλασε (video)

Αν και σοκαρίστηκε στο 30ο λεπτό του πρώτου μέρους η Πορτογαλία βρήκε τον τρόπο να φέρει το παιχνίδι τούμπα.

Το Λουξεμβούργο παρουσιάστηκε ιδιαίτερα μαχητικό και ανταγωνιστικό κόντρα στην Πορτογαλία του Κριστιάνο Ρονάλντο και στο 30ο λεπτό κατάφερε να σκοράρει με τον Ροντρίγκες, σοκάροντας την ομάδα του Σάντος.

Μπερνάρντο Σίλβα και Ρενάτο Σάντσες απείλησαν με ισοφάριση χωρίς να τα καταφέρουν, κάτι όμως που έκανε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ντιόγκο Ζότα με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Πέδρο Νέτο.

Στην επανάληψη, τα πράγματα θα ήταν πιο απλά για τους πρωταθλητές Ευρώπης του 2016. Από σέντρα του Ζοάο Κανσέλο ο Κριστιάνο Ρονάλντο πλάσαρε στην κίνηση για το 1-2 και λίγο αργότερα έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία για το 1-3. Τελικά αυτό το έκανε στο 80’ ο Ζοάο Φαλίνια της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, ο οποίος είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή. Αρνητικό για την Πορτογαλία, ο τραυματισμός του Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος αποχώρησε στο 41’.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Σερβία επικράτησε 2-1 του Αζερμπαϊτζάν

Η Σερβία με αυτή τη νίκη έφτασε τους 7 βαθμούς. Έχει δύο νίκες (Ιρλανδία, Αζερμπαϊτζάν) και την ισοπαλία με την Πορτογαλία.

Το Αζερμπαϊτζάν έχει δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια. Είχε χάσει, στο πρώτο παιχνίδι από την Πορτογαλία με 1-0.