Match Center
Με Μπράουν και 14 μπλοκ, 3-1 ο Φοίνικας τον ΠΑΟΚ
Με τον Καναδό Μπράουν να κάνει ηγετική εμφάνιση έχοντας 15 πόντους με 5 μπλοκ, ο Φοίνικας ΟΝΕΧ παρότι έχασε το πρώτο σετ είχε όπλο του το μπλοκ (14) και νίκησε με σχετική άνεση με 3-1 σετ (17-25, 25-09, 25-17, 25-16) τον αδύναμο ΠΑΟΚ.
Νικήθηκε από κόπωση και Μίλωνα ο ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας Volleyball
Την ήττα με 3-0 (25-19, 25-19, 25-12) από τον Μίλωνα γνώρισε απόψε ο ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας στη Ν. Σμύρνη στο δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι του Β’ γύρου της Β΄ φάσης του πρωταθλήματος της Volleyleague για τις θέσεις 5-8.
Πέμπτη η Κηφισιά, 3-2 με ανατροπή τον Φίλιππο
Με σούπερ ακραίο δίδυμο Κωτσάκη και Σπυριούνη ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς παρότι έχανε με 2-1 σετ νίκησε με 3-2 σετ (23-25, 26-24, 18-25, 25-22, 15-13) τον τυπικά γηπεδούχο Φίλιππο Βέροιας στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής και πρώτης της β φάσης του β΄γύρου για τις θέσεις 5-8 του πρωταθλήματος Volley League.
Με ακραίους Κοκκινάκη-Κανέλλο ο ΠΑΟΚ, 3-2 τον Παναθηναϊκό
Τι και αν έπαιξε με σύνθεση ανάγκης, με ακραίους τους Κοκκινάκη και Κανέλλο; Ο ΠΑΟΚ σε παιχνίδι χωρίς ποιότητα κατάφερε να νικήσει με 3-2 σετ (17-25, 25-22, 25-18, 19-25, 16-14) τον ντεφορμέ Παναθηναϊκό στο Μαρούσι για την 1η αγωνιστική της β φάσης του πρωταθλήματος Volley League.
Δύο παίκτες του ΑΠΣ Φιλίππου Βέροιας στην Dream Team του Α’ γύρου των πλέι άουτ της Volley League
Ακόμη μία σημαντική διάκριση για τον ΑΠΣ Φίλιππο Βέροιας, με δύο αθλητές μας να φιγουράρουν στην κορυφαία 7άδα του Α γύρου της Β΄ φάσης για τις θέσεις 5-8 του πρωταθλήματος Volley League ανδρών.
Ανατροπή και προβάδισμα για τον Ολυμπιακό, 3-1 στο Μαρκόπουλο
Με την Ξανθοπούλου MVP ο Ολυμπιακός, αν και έχασε άνετα το πρώτο σετ από το Μαρκόπουλο, αντέδρασε και με πλουραλισμό στο σκόραρισμα πήρε την πρώτη νίκη με 3-1 σετ (12-25, 25-14, 25-20, 25-17), νίκη που του δίνει προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού.
Hot Χαντάβα, 3-0 ο Παναθηναϊκός τις Αμαζόνες
Με την Εύα Χαντάβα να δίνει ρεσιτάλ κυρίως από τη γραμμή του σέρβις (18π. με 6 άσσους) ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με 3-0 σετ (25-16, 25-17, 25-13) τις Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας και πλέον αναζητά δύο σετ στο δεύτερο παιχνίδι (03/04, 19.00) για να περάσει στην εξάδα του θεσμού.
Αέρας πρόκρισης για τον ΑΟ Θήρας, 3-0 πέρασε από τον Πορφύρα
Με τον αέρα της ποιοτικότερης ομάδας ο ΑΟ Θήρας πέρασε με 3-0 σετ (25-19, 25-16, 28-26) από την έδρα του Πορφύρα και πλέον θέλει δύο σετ το Σάββατο στο νησί της Σαντορίνης για να προκριθεί στη Β' φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.