Match Center
video
Ναντ-Λιόν: 1-2 (hls)
Η Λιόν επικράτησε της Ναντ εκτός έδρας με 2-1 και με τη 18η νίκη στη σεζόν έφτασε τους 67 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την πρωτοπόρο Λιλ, την οποία υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική στην έδρα της.
video
Αλαβές – Ουέσκα 1-0 (hls)
Ο Αργεντινός Ροντρίγο Μπατάγλια, το επώνυμο του οποίου σημαίνει "μάχη" ήταν αυτός που πέτυχε το πολύτιμό γκολ της νίκης για την Αλαβές με το οποίο ξέφυγε, έστω και οριακά, από τη ζώνη του υποβιβασμού.
video
Μαρσέιγ-Λοριάν 3-2 (hls)
Με γκολ του Λιρόλα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Φωκαείς έκαναν το 4/4 εντός έδρας επί των ημερών του Σαμπαόλι, πιάνοντας στην 5η θέση τη Λανς.
video
Τρουά-Καέν: 1-0 (hls)
Τα καλύτερα στιγμιότυπα από την αναμέτρηση Τρουά - Κάεν, στο πλαίσιο της δεύτερης κατηγορίας για το γαλλικό πρωτάθλημα.
video
Γκενγκάν-Τουλούζ: 1-1 (hls)
Τα στιγμιότυπα του αγώνα Γκενγκάν-Τουλούζ για την 32η αγωνιστική της δεύτερης κατηγορίας του γαλλικού πρωταθλήματος.
video
Λιόν-Ανζέ 3-0 (hls)
Με ηγέτη τον Ολλανδό αρχηγό της, η Λιόν επιβλήθηκε της Ανζέ, μένοντας ζωντανή στη διεκδίκηση του τίτλου.
video
Στρασβούργο-Παρί Σ. Ζ.: 1-4 (hls)
Η ΠΣΖ πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο για να "καθαρίσει" το ματς από νωρίς κόντρα στο θαρραλέο Στρασβούργο και να σκεφθεί τη ρεβάνς με τη Μπάγερν στο Τσάμπιονς Λιγκ
video
Ρεντ Σταρ-Λιόν: 2-2 (πεν. 4-5) (hls)
Η Ρεντ Σταρ ήθελε να ρίξει ακόμη μία βόμβα στο Κύπελλο Γαλλίας μετά από εκείνη με τον αποκλεισμό της Λανς, όμως αυτή τη φορά κόντρα στη Λιόν χάθηκε στο λαβύρινθο των πέναλτι.
video
Ο Λοριεντέ θύμισε Ζουνίνιο
Ένα από τα ομορφότερα γκολ της φετινής Ligue 1 σημείωσε ο Αρμάντ Λοριεντέ στο ματς με τη Ναντ, το οποίο θύμισε σε πολλούς τα... αριστουργήματα του σπουδαίου Ζουνίνιο.